Model turkusowy. Pracować Inaczej.

Model turkusowy w skrócie to … nic innego jak rozpoczęcie procesu świadomego tworzenia firmy, czyli rozwijania swojej świadomość.

Ten nowatorski model budowania organizacji oparty na rozwoju ludzkiej świadomości, został opisany przez Friderica Laloux w książce Pracować Inaczej.
Charakteryzuje on modele organizacji, które kształtowały się przez lata, nadając każdej z nich kolor i przypisując główne założenia.

I tak mamy model czerwony, bursztynowy, pomarańczowy, zielony i turkusowy.
Poniższy diagram zapożyczony ze strony nagrajbiznes.tv, prezentuje ogólne założenia, cechy oraz podaje przykłady:

Ostatnio bardzo modne stało się bycie turkusowym i powstało wiele firmy, które wykorzystują tę nazwijmy to „modę” by ugrać swoje. Lecz prawda jest taka, że nie da się być trochę turkusowym mając system działania oparty na np pomarańczowych założeniach.

Dlatego dla mnie to podejście jest ściśle połączone z Procesem Tworzenia,

którego uczę się w School of creation. Kiedy zaczynamy tworzyć świadomie projekt / biznes czy relację i patrzymy na motywację jaka nami kieruje, poglądy jakie mamy oraz metody jakimi działamy, zaczynamy mieć  pełen obraz siebie i tego co robimy. Wówczas powstaje możliwość wyboru czy chcemy działać tak jak dotychczas czy inaczej.
Świadomie wchodzimy w etap zmiany, transformacji czyli właśnie rozwoju świadomości. Wtedy zaczynamy być „bardziej turkusowi” od wewnątrz, a nie tylko ubrani w „szatki turkusu” na zewnątrz.

Kiedy turkus staje się naszym DNA,

wtedy działamy z przestrzeni pełni, wtedy chcemy się dzielić, rozwiać i współtworzyć z innymi, dalekie stają się nam pojęcia kontroli innych, strachu o utratę władzy, czy manipulacji pracownik.
Zmienia się wszystko z szefa stajesz się liderem, który inspiruje do tego by wszyscy szli w jednym kierunku działać na dobro organizacji, którą wspólnie zaczynają tworzyć.

Tym właśnie jest dla mnie model turkusowy i właśnie do tego inspiruje innych by dążyli do samorozwoju i tworzenia zrównoważonej codzienności zawodowej i prywatnej.

Szczerze zachęcam do przeczytania książki Pracować Inaczej – F. Laloux.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.